Nutritivni, senzorni i gastronomski potencijal invazivne vrste raka Faxonius limosus u funkciji održivog razvoja ugostiteljsko turističkog sektora AP Vojvodine

Predmet istraživanja je određivanje nutritivnog, senzornog i gastronomskog potencijala mesa invazivne vrste bodljobradog raka Faxonius limosus. Ova vrsta rečnog raka predstavlja jednu od najinvazivnijih rakova slatkovodnih ekosistema u Evropi poreklom iz Severne i Centralne Amerike. Bodljobradi rak uključen je i u listu invazivnih vrsta EU 1143/2014, 2016/114 i 2019/2062. Poslednjih decenija beleži se intezivan porast prisustva ove vrste u rečnim tokovima Dunava i njegovih pritoka. Utvrđivanjem pozitivnog gastronomskog potencijala i popularizacijom mesa ove vrste raka posledično bi se usled eksploatacije dovelo do smanjenja njihove brojnosti. Pored toga, doprinelo bi se kreiranju jedinstvenog ugostiteljsko-turističkog proizvoda koji bi se u potpunosti odrazio na uspostavljanje održivog razvoja regiona.

Website link emisije: https://www.youtube.com/watch?v=N7u794Ta0Js

Identifikacioni broj projekta: 142-451-2299/2021-01
Početak projekta: 1. jun 2021. godine
Kraj projekta: 1. jun 2022. godine