Profesionalno napredovanje i celovitost učenja iz oblasti senzorske analize hrane.
Osnovna svrha organizovanja kurseva je da Institut za prehrambene tehnologije FINS, kao vodeća institucija iz oblasti senzorske analize hrane i nauke o potrošačima, pruži naprednu, sveobuhvatnu i obuku prilagođenu budućim profesionalcima iz oblasti senzorske analize prehrambenih proizvoda.
Oblast senzorske nauka je široko i složeno polje. Naš program pokriva širok spektar upotrebe senzorskih naučnih alata u industriji, ali i u laboratorijama koje se bave kontrolom kvaliteta hrane i pića.
Programom obuke polaznici će steći samopouzdanje u procesu dizajniranja i sprovođenja senzorske ocene, analiziranja i prezentovanja rezultata senzorskih istraživanja na adekvatan način, a sve sa ciljem da se obezbedi pouzdanost i značajnost rezultata koji će doprineti u donošenju poslovnih odluka. Polaznici će steći razumevanje o raznolikost metoda u kompletu senzorskih alata, kako bi ih najbolje primenili u svojim jedinstvenim poslovnim potrebama i situacijama.
Za dodatne informacije o sadržaju i datumima održavanja kurseva možete saznati više kroz pojedinačne module.
Modul 1 će polaznicima kursa pružiti relevantne informacije o principima senzorske nauke, ljudskim čulima i njihovoj primeni u senzorskoj oceni; o principima senzorske metodologije i najbolje prakse prilikom sprovođenja senzorskih ispitivanja. Polaznici će steći znanje i razumevanje o važnosti objektivnih senzorskih postupaka, kako bi kroz dalji rad u okviru ove oblasti, profesionalno pristupili i unapredili dalji rad u svojim organizacijama, bilo u okviru laboratorijskog i/ili industrijskog okruženja.
Efikasnost u proizvodnji, bez ikakvog kompromisa u pogledu kvaliteta, veoma je značajno područje za sve kompanije koje se bave proizvodnjom hrane. Senzorsko diskriminativno testiranje (testiranje postojanja razlike u senzorskom kvalitetu) svakako može da podrži realizaciju ove efikasnosti, ali i da omogući prilagođavanje diskriminativnih isitivanja različitim poslovnim potrebama: kontroli kvaliteta, odabiru i proveri kandidata za učešće u radu senzorskog panela, itd. Modul 2 je, kroz trodnevna predavanja i vežbe, dizajniran da učesnicima koji poseduju polazno znanje iz senzorske nauke, pruži relevantne činjenice o značaju i primeni dostupnih testova diskriminacije; o prednosti jednog testa nad drugim, kao i o statističkoj analizi prikupljenih podataka u svrhu operativnog poboljšanja senzorske analize u okviru svojih poslovnih delovanja.
Napomena: Preduslov za pohađanje ovog modula/kursa je pohađanja prethodnog modula/kursa I.
Modul 3 je osmišljen da zadovolji vaše potrebe za stalnim profesionalnim razvojem. Četvorodnevna obuka omogućiće vam da steknete znanje o osnovnim principima opisne (deskriptivne) senzorske analize. Kurs je namenjen osobama koje žele da se upuste u izazovnu ulogu da postanu vođa senzorskog deskriptivnog panela i imaju krajnju odgovornost u regrutovanja, obuci i korišćenju deskriptivnog panela u senzorskom profilisanju prehrambenih proizvoda.
Napomena: Kurs je pogodan za one koji poznaju osnove senzorske analize (Modul I), ali smatraju da treba da nauče više o analizi i interpretaciji podataka. Potrebno je osnovno znanje o statističkim konceptima.
Modul 4 je osmišljen da zadovolji potrebe za profesionalnim razvojem i namenjen je osobama koje su odgovorne za sprovođenje i nadzor programa kontrole kvaliteta. Tokom trodnevnog kursa polaznici će dobiti neophodno znanje o različitim metodologijama u senzorskoj kontroli kvaliteta sirovina, polu-proizvoda i gotovih proizvoda i moći će uspešno da donose odluke o tome koja je metodologija najviše prilagođena konkretnim potrebama u cilju održavosti senzorskog kvaliteta proizvoda na izuzetno probirljivom konkurentnom tržištu.
Napomena: Preduslov za pohađanje ovog modula/kursa je pohađanje prethodnih modula/kurseva (I, II, III).