Natural deep eutectic solvents for green agri-food solutions – DEStiny

Projekat DEStiny se bavi proučavanjem i primenom nove generacije tzv. zelenih rastvarača, koji se sastoje isključivo od prirodnih, jestivih, netoksičnih i biorazgradivih jedinjenja koja su pre svega bezbedna, a i prirodno prisutna u živim ćelijama (šećeri, organske kiseline, organskih soli, aminokiseline, terpeni, alkohola i dr.), koja pomešana u odgovarajućem odnosu imaju funkciju rastvarača – NADES-a i koriste se za ekstrakciju bioaktivnih jedinjenja. Nakon ekstrakcije ciljanih bioaktivnih jedinjenja kreiraće se funkcionalni napitak, a sve uz primenu interdisciplinarnih metoda istraživanja – metoda iz hemije prirodnih proizvoda, nauke o hrani i inženjerstva, matematičkog modelovanja, kao i metoda istraživanja u društvenim naukama i kreativnog stvaranja neophodne za efikasnu komunikaciju sa grupama potrošača i ostalim zainteresovanim stranama.

Finansiran od strane Fonda za nauku republike Srbije u okviru Programa za izvrsne projekte mladih istraživača – PROMIS

Učesnici na projektu

Projekat realizuju